2. VARTOTINI ŽODŽIAI


icon_mouth   Layout 1

Įvadas į SEAD žodynėlį
> by: Iren Lovas, MGMA (Vengrija)

“…Aš tikrai jaudinausi ir bijojau to, kas nutiks man tame kambaryje, ką aš ten turėsiu daryti, ką aš galėsiu padaryti, ko mergina iš manęs tikisi ir kaip sureaguos mano kūnas dėl to kas dedasi mano galvoje?” 1

Gyvenimo perspektyvos dažniausiai sudaromos pagal įvairių institucijų tikslus neįgaliojo asmens savarankiško gyvenimo atžvilgiu. Tačiau iškyla klausimas -Koks turi būti pilnavertis gyvenimas? Tarpe įvairių atsakymų mes randame darbą, sportą, kultūrinius renginius, neretai šeimą. Tačiau nėra jokios informacijos, kaip tą šeimą sukurti, kaip susirasti partnerį. Nuošaly lieka ir seksualumas.

Kodėl tyla?
Gimus vaikui su negalia, tėvai ir ekspertai praleidžia begalę laiko siekdami jį ugdyti, mokinti, lavinti. Tačiau jie linkę pamiršti apie intymių santykių svarbą, teisingą elgesį. Nors jau keturių metų vaikas žaidžia su lėlėmis, imituoja šeimyninį gyvenimą, neįgalus vaikas dažniausiai gauna pagerintus žaislus, bet netgi jais žaisti jis neturi pakankamai laiko dėl nuolatinio užimtumo, kuriuo siekiama sumažinti jo negalios padarinius.

Sulaukus paauglystės, apie šešiolikos metų amžiaus, neįgalus asmuo ir toliau negauna jokios informacijos apie lytiškumą bei seksualumą, nes vyrauja nuomonė, kad niekas nenorės turėti neįgalaus partnerio. Į neįgalius asmenis žiūrima lyg į belyčius, nes tokiu būdu yra lengviau planuoti jo gyvenimą, pagrindinį dėmesį skiriant slaugai ir reabilitacijai. Vyrauja nuomonė, kad seksualumas priklauso tik sveikiems, “nesugadintiems” žmonėms, ir tik jie turi į jį teisę, ir tai yra jų atlygis. Šiandien mes žinome: kiekvienas žmogus yra seksualus; ir to slopinimas gali sukelti sunkių pasekmių, asmenybės sutrikimų. Seksualumas priklauso visiems žmonėms, taip pat ir tiems, kurie su negalia.
Raktinis žodis yra pripažinimas. Mes pripažįstame, kad neįgalūs žmonės yra lytiškos būtybės tiek šeimoje ir visuomenėje.

“Mes turime kreipti dėmesį į neįgaliųjų seksualumą žvelgiant į jį kaip į žmogų, o ne kaip į negalią. Seksualumas nėra medicininė, psichologinė, reabilitacinė sritis, bet tai yra meilė, intymumas, pasitikėjimas, ir to visuma ugdo, kelia, laisvina individą.” 2

Specialistų pareiga yra rinkti ir dalintis informacija noriai, suprantamai, išlaikant šeimos vertybes pirmoje vietoje.

___
1 Sophie Kalman – George Könczei, 2002. Taigetosztól lygios galimybės 461. p.
(Nuo Taigetos į lygias galimybes)
2 Sophia Kalman – George Könczei, 2002. Taigetosztól lygios galimybės 445. p.
(Nuo Taigetos į lygias galimybes)

Žodynėlis buvo sudarytas kaip praktinė priemonė įveikti tylą. Spauskite žemiau esantį mygtuką ir atsisiųskite žodynėlį.

Move your mouse over me     Move your mouse over me     Move your mouse over me

Move your mouse over me     Move your mouse over me     Move your mouse over me

Move your mouse over me

This project has been funded with support from the European Commission. This communication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

EU_flag_LLP_EN-01_klein